Hollow Core Servo Stage, HCDS-051-064-019-01-30Continuous Force: 4.7 lb (21.0 N), Range of Motion: 1.20” (30.5 mm), , Aperture: 19.1 mm
Previous Next
Hollow Core Voice Coil Driven Stage HCDS-051-064-019-01-30
Hollow Core Linear Voice Coil Driven Stage with Quadrature Position Sensor and Home Switch
  • Range of Motion: 1.20” (30.5 mm)
  • Positioning Resolution: 29.95 microns
  • Continuous Force: 4.7 lb (21.0 N)
  • Intermittent Force: 14.9 lbs (66.3 N) at 10% duty cycle
  • Aperture: 19.1 mm
  • Optional Return Spring
  • Linear Ball Bearing
  • Built-in Home Switch
  • Quadrature Optical Encoder with Differential Outputs
HCDS-051-064-019-01-30
Enlargezoom
STAGE SPECIFICATIONS
Intermittent Force @ 10% Duty Cycle
66.3 N
14.9
lb
Continuous Force 21.0 N
4.7
lb
Force Constant
7.0 N/A
1.6
lb/A
BACK EMF Constant 7.0 V/M/S
0.18
V/in/S
Stroke
30.5 mm
1.20
in
Moving Mass 735 gr
25.9
oz
Total Mass
3.5 kg
7.7
Aperture 19.1 mm
Coil Resistance 4.0 Ohm
Coil Inductance at 1000 Hz
1.9 mH
Continuous Power
36 W
Pin Assignment
Pin
Description
1
+5 VDC Power
2
A- Channel of Quadrature Encoder
3
B+ Channel of Quadrature Encoder
4
5
Return for +5 VDC Power