Two-axis Positioning System GXY-280-280-02-01
Video of Servo Controlled Two-axis Positioning Gantry System:
Two Dimensional Positioning Gantry System by MOTICONT
Servo Motor Driven Gantry Stage
Two-axis Servo Motor Driven Positioning Gantry Stage
  • Zero Backlash
  • Long System Life
  • High Speed Positioning
  • Compact Package
  • Integrated Position Feedback Sensor
  • High Force Generation
  • High Accuracy
  • Cog Free
  • High Repeatability
  • 1.25 Microns Resolution
  • GXY-280-280-02-01 Enlargezoom
    Datasheet in PDF PDF Drawing in PDF Datasheet in PDF
    DESCTRIPTION:
    Three Phase Brushless Driven Stage with Quadrature Position Sensor with Limit and Home Switches
    • Range of Motion: 11” (280 mm) by 11” (280 mm)
    • Positioning Resolution: 0.000049" (1.25 microns)
    • Continuous Force: 9.3 lb (41.4 N)
    • Intermittent Force: 29.4 lb (130.8 N)
    • X-axis Weight: 33.8 lb (15.3 Kg)
    • Y-axis Weight: 4.7 lb (2.1 Kg)
    • Y-axis Weight with LMA-051-089-01: 14.6 lb (6.6 Kg)
    • Configurable as XY, XYZ, XYZ-Theta
    GENERAL SPECIFICATIONS:
    • Intermittent Force @ 10% Duty Cycle: 29.4 lb (130.8 N)
    • Continuous Force @ 25 °C: 9.3 lb (41.4 N)
    • Continuous Force@ Tmax: 8.0 lb (35.6 N)
    • Continuous Power: 38 W
    • Motor Constant 1.5 lb/ W0.5
    ELECTRICAL SPECIFICATIONS:
    • Peak Current @ 10% Duty Cycle: 11.6 A
    • Continuous Current @ Tmax 3.2 A
    • Force Constant: 2.5 lb/A (11.1 N/A)
    • Back EMF: 0.3 V/in/s (11.1 V/m/s)
    • Resistance @ 25 °C 2.8 Ohm
    • Inductance @ 1 KHz 1.0 mH