Linear Motor with Internal Shaft & Bearing, GVCM-051-127-01 Continuous Force: 5.0 lb (22.2 N), Stroke: 3.75 in (95.3 mm)
Previous Buy Online View Cart Next
Housing Outside Diameter, 2.000 inch, 50.8 mm
Linear Voice Coil Motor with Internal Bearing
The GVCM-051-127-01 Linear Voice Coil Motor is a  linear DC Motor with Internal Shaft and Bearing.
The 3.75 in. (95.3 mm) stroke of the precision ground 0.236 (6.0 mm) diameter shaft with an internal thread, is guided by a long-life plain bearing that can allow side loads up to 1 lb (4.4 N).
This brushless voice coil actuator features: High speed, high acceleration/deceleration, zero backlash, high accuracy, high repeatability, and a high force to size ratio of 5.0 lb (22.2 N) continuous force and 15.8 lb (70.3N) of peak force in either direction, in a housing measuring just 2.00 in. (50.8 mm) dia. by 5.00 in. (127.0 mm) length.
Model # Stroke   Continuous Force   Intermittent Force @ 10% Duty Cycle   Housing Length
GVCM-051-127-01S06 3.75 inch 5.0 lb 15.8 lb 5.00 inch
Datasheet in PDF 95.3 mm 22.2 N 70.3 N 127.0 mm