Linear Motor with Internal Shaft & Bearing, GVCM-016-013-01 Continuous Force: 5.7 Oz (1.6 N), Stroke: 0.25 in (6.4 mm)
| Housing Outside Diameter, 0.625 inch, 15.9 mm | ||||||||||
The GVCM-016-013-01 (Imperial Version) and
GVCM-016-013-01M (Metric Version) Linear Voice Coil
Servo Motors also called Electric Cylinders, have a
stroke length of 0.250 in. (6.4 mm), 0.625 in.
(15.9 mm) diameter and a high force to size ratio of
5.7 oz (1.6 N) continuous force and 17.9 oz (5.0 N)
of peak force. The housings measures just 0.500 in. (12.7 mm) long and in the fully extended position the shaft extends 0.53 in. (13.5 mm) beyond the face of the housing. The ends of the shafts are threaded: 2-56 UNC-2B by 0.16 in. long and M2.2X0.45 by 4.0 mm long for backlash free connections. These miniature linear servo motors feature high acceleration/deceleration, high speed, high reliability, and zero backlash. They are non-commutated clean, quiet, and reliable; the ideal choice for: Heptic feedback and pipetting in medical devices, switch activation, testing, sorting, assembly equipment, work holding and clamping, scanners and laser beam steering and filtering, laser, machining and drilling, optical focusing, and dynamic vibration absorption. Additionally, they should be considered as low-cost replacements for pneumatic linear actuators. The housing and coil end of the GVCM-016-013-01 have 2 2-56 UNC-2B threaded mounting holes on 0.250 in. centers, and the housing and coil end of the GVCM-016-013-01M (Metric) have M2.2X).45 threaded mounting holes on 6.4 mm centers. |